امروزه اندازه‌ها و ابعاد فرش ماشینی مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. این ابعاد را می‌توان به چند گروه عمده تقسیم کرد که خریداران این نوع محصول برای تسلط بر ادبیات رایج در تجارت آن، باید بهتر با این موارد آشنا باشند.

اصطلاحات مهم در زمینه اندازه‌های فرش ماشینی

رایج ترین اصطلاحات در زمینه ابعاد فرش ماشینی عبارتند از:

فرش: به انواعی از این محصول که در ابعاد بزرگتر از 2 در 3 متر در بازار تولید می‌شود، فرش گفته می‌شود.

قالیچه: به مواردی با ابعاد تا 4 متر مربع با اندازه‌های استاندارد 1.5 در 2.5 متر تا 170 در 230 سانتی‌متر قالیچه گفته می‌شود.

قالیچه پرده‌ای: به انواع این محصول در اندازه‌های تا 6 متر مربع و بزرگتر از 4 متر با طول و عرض تقریبی 180 در 280 سانتی‌متر قالی پرده‌ای می‌گویند. گاهی پرده با قالیچه به عنوان پرده در نظر گرفته می‌شود.

قالیچه مجلسی: این نوع قالیچه که 3 تا 4 متر طول دارد و عرض آن بیشتر از فرش کناری و معمولا 120 تا 150 سانتی‌متر است، برای تزئین بین دو قالی یا رویه در عرض استفاده می‌شود.

 

فرش کناره: کناره نوعی از این محصول است که معمولا کمتر از یک متر عرض دارد و طول آن 3 برابر بیشتر از عرض آن است. برای مثال در ابعاد 1 متر در 3 متر.

ذرع و نیم: سایز اصلی نوع ذرع و نیم ترکی 168 در 112 و فارسی 156 در 104 سانتی‌متر است. اما به طور کلی در بازار به قالی‌هایی با ابعاد یک در یک و نیم، اصطلاحا ذرع و نیم می‌گویند.

سجاده نماز: جانماز یا سجاده با طرح محراب که عموما این طرح بر روی آن و با هدف استفاده برای اقامه نماز بافته می‌شود. این محصولات عموما در ابعاد 80 در 110 سانتی متر تولید و عرضه می‌شوند.

پادری: یکی از کوچکترین سایزهای رایج این محصول، به پادری معروف است که اندازه تقریبی این نوع 70 در 50 سانتی متر است.

اصطلاحات مربوط به ابعاد فرش ماشینی موارد دیگری نیز دارد که به دلیل استفاده نادر از این اصطلاحات، در این مقاله توضیحی درباره آنها داده نمی‌شود.  مانند خرک، ذرع، چارک و غیره.

 

روش اندازه گیری ابعاد فرش ماشینی چگونه است؟

با توجه به اینکه این وسیله و دیگر محصولات ماشینی به دلیل ویژگی‌های خاص خود به ویژه در ابعاد و اندازه‌های دقیق از استانداردهای خاصی پیروی نمی‌کنند، بنابراین باید در اندازه‌گیری مساحت آن دقت کافی به عمل آید. زیرا اشتباه در اندازه‌گیری دقیق طول و عرض این محصول و محاسبه آن، علاوه بر ضرر مالی باعث پنهان ماندن برخی از عیوب خواهد ‌شد.

در اندازه‌گیری ابعاد فرش ماشینی باید توجه داشت که واحد اندازه‌گیری بر حسب متر بوده و متر مورد نظر از نوع نوار پارچه‌ای و بر حسب سانتی‌متر و میلی‌متر خواهد بود. برای اندازه گیری ابتدا آن را روی سطح صاف پهن کنید تا چروک نداشته باشد.

 

اندازه‌گیری انواع بزرگتر این محصول

برای اندازه‌گیری طول و عرض انواع بزرگتر از 6 متر مربع، سه قسمت از عرض یا طول آن (کناره‌ها و وسط) را اندازه می‌گیریم و میانگین آن را محاسبه می‌کنیم. اما برای اندازه‌گیری موارد بزرگتر از 3 در 4 متر یا طول‌های بیش از 4 متر در پنج قسمت یا بیشتر، عرض آن را اندازه‌گیری می‌کنیم و میانگینش را در نظر می‌گیریم.

لازم به ذکر است که در اندازه‌گیری طول، ریشه و گلیم بافت در ابعاد لحاظ نخواهد شد. مگر اینکه قسمت گلیم از نظر طرح و نقش برجسته و ویژه نقش مهمی در طرح داشته باشد. به عنوان مثال از طلا بافی یا سایر تکنیک‌های بافت تزئینی استفاده شده باشد که با توافق خریدار و فروشنده اندازه آن نیز به طول اضافه خواهد شد.

در اندازه‌گیری عرض، ریشه محصول در عرض لحاظ نمی‌شود. دقت اندازه‌گیری ابعاد فرش ماشینی تا یک سانتی‌متر خواهد بود.

 

اندازه‌گیری ضخامت

در اندازه‌گیری ضخامت فقط طول پرز بالای سطح مورد نظر است. در ارزیابی و محاسبه قیمت بر اساس ابعاد فرش ماشینی باید توجه داشت که انواع فابریک این وسیله در صورتی که دارای استانداردهای خاصی باشند و عیوب مربوطه را نداشته باشند، نسبت به انواع کوچکتر با اندازه‌های مشخص (تا 12 متر مربع) ارزش بیشتری دارند. فرش‌های فابریک بزرگ (بزرگتر از 9 متر) نیز به دلیل محدودیت بافت و کمیاب بودن آن‌ها از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

 

متداول‌ترین شیوه بررسی بهای فرش

رایج‌ترین روش ارزیابی در بازارهای داخلی، توجه به تراکم گره این وسیله است. یعنی با محاسبه تعداد گره‌هایی که روی یک سطح معین مانند گره بازو قرار می‌گیرند. هر چه تعداد این واحدها در واحد سطح گره بیشتری داشته باشد، این محصول ارزش و قیمت بیشتری خواهد داشت، بنابراین محاسبه ابعاد دقیق آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

کلام آخر

مهد فرش به عنوان یکی از برترین و بزرگترین مراکز فروش قالی و قالیچه در کشور، انواع مدرن، کلاسیک، ماشینی و دست‌بافت این محصول را به فروش می‌رساند. کیفیت و قیمت محصولات ما در انواع ابعاد فرش ماشینی منحصر به فرد است و در طول بیست سال فعالیت خود در این زمینه، تلاش کرده‌ایم رضایت مشتری را در اولویت اهداف‌مان قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *