اگر میان فرش‌های خانه خود کپک مشاهده کرده‌اید، زدودن آن در اسرع وقت ضروری است. کپک فرش ممکن است مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. روی سطوح سخت مانند فلز یا بتن، شستشو با محلول تمیزکننده باعث از بین رفتن کپک می‌شود، اما اگر کپک روی فرش یا قالیچه خانه شما ظاهر شود، از بین بردن آن به این آسانی نخواهد بود.

این نوع قارچ‌ها می‌توانند به کوچکی سه میکرون باشد! این بدان معناست که به راحتی وارد کوچک‌ترین فضاها در سطوح نرم مانند چوب یا قالیچه شده و با روش‌های عادی مانند مالش دادن از میان نمی‌روند. برای از بین بردن کپک فرش، ممکن است به تکنیک‌های شستشوی تخصصی نیاز باشید. در این مقاله به علل رایج پیدایش این مشکل و راه‌های از میان بردن آن اشاره می‌کنیم.

علل ایجاد کپک فرش کدامند؟

کپک قارچی است که با انتشار هاگ گسترش می‌یابد. هاگ‌های کپک در همه‌جا وجود دارند، از جمله در خانه شما. برای رشد و تبدیل‌شدن به کپک، هاگ‌ها نیاز به رطوبت دارند، به همین دلیل است که اغلب در مکان‌های مرطوب مانند زیرزمین مرطوب یا حمام با تهویه ضعیف تکثیر می‌شوند. کپک‌ها به‌خوبی روی قالیچه‌ها رشد می‌کنند؛ زیرا آن‌ها در به دام انداختن رطوبت عالی عمل می‌کنند.

هنگامی که فرش خیس می‌شود (به دلیل نشتی سقف، آب‌گرفتگی زیرزمین، مشکل لوله‌کشی، رطوبت بالا یا صرفاً به این دلیل که قالی را تمیز کرده‌اید؛ اما آن را کاملاً خشک نکرده‌اید)، رطوبت در میان الیاف متراکم و گوشه‌ها و شکاف‌های ریز آن محبوس می‌شود. اگر پشت فرش نیز مرطوب شود، می‌تواند باعث احتباس رطوبت زیر قالی گردد. مگر اینکه در این مواقع برای خشک‌کردن قالی خیس با استفاده از فن، خشک‌کن هوای گرم یا رطوبت‌گیر اقدام کنید. این شرایط باعث شکل‌گرفتن و ماندگاری قارچ می‌شوند.

روش‌های ازبین‌بردن کپک فرش

ازبین‌بردن کپک قالیچه لزوماً شامل به‌کارگیری مواد شیمیایی مضر نیست. اگر کودک خردسال یا حیوان خانگی دارید، می‌توانید از راهکارهای خانگی مانند به‌کارگیری جوش شیرین، سرکه و تهویه هوا بدین منظور استفاده کنید.

تهویه هوای محیط

قارچ‌ها برای رشد به تاریکی، رطوبت و گرما نیاز دارند؛ بنابراین، باز کردن پنجره یا روشن‌کردن پنکه می‌تواند رطوبت اتاق را کاهش دهد. این کار اثراتی مانند بوی نامطبوع را نیز کاهش می‌دهد.

استفاده از جوش شیرین

یکی از مهم‌ترین عواملی که قارچ‌ها برای رشد به آن نیاز دارند رطوبت است؛ بنابراین، حذف این عامل بسیار مهم است. جوش شیرین در جذب رطوبت و کاهش بوها فوق‌العاده مؤثر است. بدین منظور، مقدار زیادی جوش شیرین روی ناحیه مدنظر استفاده کنید و بگذارید یک شب تا صبح بماند. صبح روز بعد، از جاروبرقی برای پاک‌کردن جوش شیرین استفاده کنید.

شستشو با سرکه

سرکه یکی از رایج‌ترین محصولاتی است که می‌تواند برای ازبین‌بردن اکثر لکه‌های قارچی استفاده شود؛ بنابراین اگر به دنبال یک راه‌حل بی‌ضرر و مطمئن برای ازبین‌بردن این‌گونه لکه‌ها هستید، استفاده از سرکه نیز یک گزینه ارزان و سالم به‌جای  مواد شیمیایی است. بدین منظور ناحیه آلوده را با مخلوط کمی آب و سرکه شستشو دهید و تا خشک‌شدن آن صبور باشید.

استفاده از مواد شیمیایی

اگر می‌خواهید روشی مؤثر برای ازبین‌بردن همیشگی کپک فرش را به کار گیرید، باید از مواد شیمیایی مانند محلول‌ها و اسپری‌های ضدقارچ استفاده کنید. می‌توانید در اکثر فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها آن‌ها را بیابید. حتی ممکن است نیاز باشد بدین منظور از قالیشویی‌ها کمک بگیرید.  بهتر است محلولی را انتخاب کنید که ایمن و مناسب باشد. محلولی که برای آشپزخانه یا حمام در نظر گرفته شده است می‌تواند به قالی آسیب برساند یا رنگ آن را تغییر دهد.

سخن آخر

حتی بهینه‌ترین روش‌های ازبین‌بردن کپک فرش نیز تضمینی به برطرف‌کردن کامل مشکل حداقل با یک بار استفاده ندارند. زیرا پس از تمیزکردن کامل، میزانی از قارچ روی فرش یا قالیچه باقی می‌ماند. تنها راه جلوگیری از تشکیل مجدد این قارچ‌ها خشک نگه‌داشتن قالی است. اتاق باید دارای تهویه مناسب و رطوبت کم باشد. همچنین باید به طور منظم جاروبرقی بکشید. همچنین استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا نیز می‌توانند مؤثر باشند.

با کپک زدن فرش ممکن است زدودن آن دشوار و زمان‌بر باشد. اگر خرید جدید مقدور نباشد، تمیزکردن کامل با روش‌هایی که در این مقاله ذکر کردیم از گسترش قارچ در جاهای دیگر خانه جلوگیری به عمل‌آورده و می‌تواند مشکل را حل کند. همچنین توصیه می‌کنیم فرش‌های خود را خشک نگه دارید و در صورت خیس شدن سریع آن­ها را خشک کنید تا در وهله اول از تشکیل کپک فرش جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *