گاهی به خاطر یک سهل‌انگاری یا بی‌توجهی با سوختگی فرش مواجه می‌شویم. از آنجا که فرش‌های ایرانی جزو مهم‌ترین اجزای دکوراسیون منزل هر یک از ما هستند بروز این مشکل در فرش برایمان ناخوشایند خواهد بود. اگر شما هم با این مشکل روبرو شدید و به دنبال روشی برای رفع سوختگی فرش هستید با ما همراه باشید.

بهترین روش های رفع سوختگی فرش

روش‌های زیادی برای رفع سوختگی فرش وجود دارند اما دقت داشته باشید قبل از شروع هر یک از این روش‌ها بایستی منشا آن را مشخص کنید، این کار باعث می‌شود نتیجه بهتری بگیرید. سوختگی می‌تواند ناشی از سیگار، ذغال، اتو، شمع و … باشد و هر یک از این عوامل روش‌های مخصوص خود را برای رفع لک ایجاد شده دارند.

مسئله مهم دیگر در رفع سوختگی فرش، زمان و سرعت عمل برای از بین بردن لکه‌ها است. هر چقدر سوختگی‌ها مدت زمان بیشتری روش فرش بمانند پرزهای اطراف نیز رنگ به خود گرفته و در نتیجه تمیز کردن آن‌ها سخت‌تر می‌شود.

رفع سوختگی فرش با خاکستر سیگار

خاکستر سیگار باعث می‌شود فرش به حالت نقطه‌ای درآمده و سیاه رنگ شود. برای از بین بردن سوختگی ناشی از سیگار روش زیر را استفاده کنید:

 

رفع سوختگی فرش با ذغال

لکه‌های حاصل از سوختگی زغال معمولا در اثر مصرف قلیان و یا آماده کردن منقل روی فرش ایجاد می‌شوند. برای از بین بردن این لکه‌ها مراحل زیر را انجام دهید:

رفع سوختگی خفیف فرش با اتو

در صورتی که سوختگی حاصل از اتو عمیق باشید بهتر است آن را دست‌کاری نکنید و از یک متخصص (سرویس‌های قالیشویی) کمک بگیرید اما اگر لکه شما خفیف (به شکل یک لکه کوچک زرد رنگ) است برای از بین بردن آن از پیاز استفاده کنید:

رفع لکه زرد سوختگی ناشی از شمع از روی فرش

سوختگی با شمع یکی دیگر از مواردی هستند که باعث ایجاد لکه‌های زرد رنگ روی فرش می‌شوند. خوشبختانه این نوع سوختگی‌ها عمیق نیستند و آسیب زیادی به بافت فرش وارد نمی‌کنند به همین علت از بین بردن آن‌ها راحت‌تر از دیگر موارد می‌باشد. تنها نکته مهم درباره تمیز کردن این لکه‌های زرد زمان است. یعنی شما هر چه زودتر اقدام به پاک کردن لکه‌ها کنید نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد. برای رفع سوختگی شمع از روی فرش مراحل زیر را دنبال کنید.

رفع سوختگی فرش با قابلمه داغ

این سوختگی‌ها معمولا روی فرش‌ آشپزخانه به وجود می‌آیند. برای از بین بردن آن‌ها مراحل زیر را انجام دهید:

جمع بندی

در این مطلب روش‌های موثری را برای رفع سوختگی فرش به شما آموزش دادیم. سوختگی‌ها در صورتی که خفیف باشند به راحتی با روش‌های خانگی قابل ترمیم هستند اما اگر عمیق باشند به بافت و پرزهای اطراف فرش نیز آسیب وارد می‌شود. در این صورت بهتر است از یک متخصص برای برطرف کردن آن‌ها کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *