اگر در حال و هوای خرید انواع قالی بوده باشید، فرش دستباف گونه یا دستباف نما نامی است که احتمالاً زیاد به گوشتان خورده است. اگر می‌خواهید بدانید که فرش دستبافت نما چیست، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا تمام اطلاعاتی مورد نیازتان را دریافت کنید.

فرش دستباف گونه از چه زمانی تولید شد؟

همان طور که می‌دانید، ‌قالی‌های سنتی ایرانی نمادی از فرهنگ و هنر اصیل ایران هستند که از دیرباز توسط بافندگان بافته می‌شدند. اما در حال حاضر به دلیل استفاده از الیاف طبیعی و زحمت زیادی که توسط نیروهای انسانی برای بافته شدن و تولید آنها کشیده می‌شود، قیمتشان خیلی بالاست و هر کسی توان خرید آنها را ندارد. به همین خاطر با صنعتی شدن دنیای امروز، تولیدکنندگان قالی تصمیم گرفتند تا با استفاده از ابزارها و ماشین‌آلات صنعتی به تولید فرش‌های ماشینی بپردازند.

به دلیل استفاده از الیاف مصنوعی باکیفیت در فرش‌های ماشینی و بافته شدن آن توسط دستگاه‌های اتوماتیک، قیمت آنها مقرون به صرفه و پایین‌تر از قالی‌های دستی است. با این حال، از آنجایی که ظرافت و تراکم ماشینی به اندازه قالی نیست و از طرفی مردم نیز علاقه زیادی به آنها دارند، نوع خاصی از این محصول

ماشینی با عنوان فرش دستباف گونه تولید شدند که حس قالی دستی را به آنها منتقل کنند. در ادامه خواهید دید که فرش دستبافت گونه دقیقا چیست و چه تفاوتی با نوع ماشینی و دستی آن دارد.

فرش دستباف گونه چیست؟

فرش دستباف گونه که به آن دستباف نما نیز گفته می‌شود، زیرمجموعه‌ای از انواع فرش ماشینی است که به دلیل شباهت‌هایی که با قالی دستی دارد، با این عنوان نام گرفته است. شباهت این نوع محصول با قالی دستی به دلیل تراکم و شانه بالای آن است. برای اینکه بدانید ویژگی های فرش دستباف گونه چیست، بهتر است تفاوت‌های آن با نوع ماشینی عادی و دستباف را بدانید. اما قبل از آن بیایید ببینیم که منظور از شانه و تراکم در قالی چیست.

مفهوم شانه و تراکم

ریزبافت بودن فرش (یعنی بیشتر بودن طرح و نقش‌های آن) در قالی‌های دستی با عنوان رج‌شمار بیان می‌شود و هرچه رجشمار قالی بیشتر باشد، ریزبافت‌تر، زیباتر و گران‌تر است. اما در فرش‌های ماشینی و دستباف گونه، ریزبافتی آن از طریق تراکم و شانه مشخص می‌شود. تراکم فرش برابر با تعداد ریشه یا گره‌هایی است که در یک متر مربع از طول آن قرار دارد، اما شانه معادل تعداد ریشه‌هایی است که در یک مترمربع از عرض قرار گرفته است.

تراکم فرش‌های ماشینی معمولاً برابر است با تعداد شانه ضربدر 3؛ برای مثال تراکم یک فرش ماشینی دستباف گونه 1000 شانه برابر 3000 است. نکته دیگر که باید به آن توجه کنید این است که هرچه شانه بالاتر باشد، فرش ظریف‌تر و نازک‌تر است و هرچه تراکم آن بالاتر باشد، توپر و سنگین‌تر می‌شود.

تفاوت فرش ماشینی دستباف نما با نوع دستباف و ماشینی چیست؟

ویژگی های فرش دستباف گونه چیست؟

فرش‌های ماشینی دستبافت گونه به دلیل کیفیت ممتاز و ظاهر جذابی که در کنار قیمت مقرون به صرفه خود نسبت به نوع ماشینی دارند، طرفداران زیادی دارند. سایر ویژگی های این نوع قالی که باعث محبوبیت آن بین مردم شده است به شرح زیرند:

کلام آخر

در این مقاله متوجه شدید که قیمت فرش دستبافت نما پایین‌تر از قالی دستی و کمی بالاتر از نوع ماشینی ساده است. خوشبختانه به دلیل تنوع بالای این نوع قالی‌ها، در هر نوع دکوراسیون و خانه‌ای می‌توانید از آنها استفاده کنید و جلوه‌ای لوکس و زیبا به خانه خود بدهید. در مجموع پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال حس و حال قالی دستی سنتی ایرانی با قیمت مقرون به صرفه هستید، اقدام به خرید فرش ماشینی دستباف نما کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *