یکی از چیز‌هایی که باعث ایجاد آلرژی برای برخی افراد می‌شود، پرز فرش است؛ می‌توان آن را یکی از معایب فرش‌های ماشینی و دستی دانست. این مشکل در چند سال اخیر با ورود تکنولوژی در این حوزه به حداقل رسیده که البته این موضوع بیشتر برای نوع ماشینی صادق است. الیاف آکرولیک، مرغوب‌ترین نوع الیافی است که برای تولید این وسیله ضروری در هر خانه استفاده می‌شود. پرز‌دادن نه‌تنها ممکن است آلرژی برخی افراد را بیدار کند، بلکه خانه را هم از ظاهر تمیز و مرتب دور نگه می‌دارد.

قطعا برایتان پیش آمده که خود‌تان یا یکی از مهمان‌ها روی زمین نشسته باشید و کرک‌های زیادی به لباس‌تان چسبیده باشد. این موضوع بسیار آزار‌دهنده است و معمولا افرادی که پرز فرش را روی لباس خود مشاهده می‌کنند، نمی‌دانند باید دقیقا چه کاری انجام دهند تا چیز‌هایی که به لباس‌شان چسبیده را پاک کنند. بهترین راه، از‌بین‌بردن صورت مساله یا همان مشکل است.

 

راهکارهایی برای از بین بردن پرز

اغلب افرادی که در خانه خود با پرز‌ها سر و کله می‌زنند، دارای فرش ماشینی هستند؛ چراکه این وسیله خانه در نوع دستبافت کرک کمتری می‌دهد. این یک امر طبیعی است و بهتر است که نگرانی به خود راه ندهید. علت پرز‌دادن اغلب فرش‌ها چیست؟ اولین موضوع همان حالت طبیعی و نو‌بودن آن است. پرز فرش ممکن است به دلایل تراکم کم، نوع الیاف به‌کار‌رفته، پا‌‎خوردن، نبود دمای مناسب در زمان بافت با ماشین به‌وجود بیاید. در میان الیاف‌های مرغوبی که برای تولید این وسیله به‌کار می‌روند، الیاف آکرلیک میزان پرز‌دهی بسیار بالایی دارد.

روش‌هایی برای از ‎بین بردن پرز فرش یا به حداقل رساندن مشکل وجود دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را نام می‌بریم.

استفاده از برس های مخصوص پرز جمع کن

بهره‌بردن از این روش بیشتر برای مواقعی است که میزان پرز در سطح بالایی قرار دارد؛ برای این کار لازم است برس را کمی خیس کرده و روی سطح مد‌نظر خود بکشید تا کرک‌ها به آن بچسبند. بهتر است پس از گرفتن پرز فرش با این روش، سطح کار را جارو‌برقی بکشید تا عاری از هر‌گونه الیاف پراکنده شود.

شامپو فرش و تاثیر آن

یکی دیگر از روش‌های موثر در حل این مشکل، استفاده از شامپو فرش است. در این شیوه لازم است یک دستمال نخی یا حوله‌ای تمیز تهیه کرده و میزان قابل توجهی از شامپو را روی آن بریزید و سپس روی سطح بکشید. دلیل استفاده از دستمال نرم این است که به وسیله‌تان آسیب وارد نشود. پس از انجام کار لازم است که یک پارچه نخی مرطوب را به‌کار گرفته و بقایای شامپو را از روی سطح تمیز کنید.

 

حوله حمام یا دستمال نم دار شده

از بین‌بردن پرز فرش با استفاده از حوله یا دستمال نم‌دار، یکی از ترفند‌هایی است که کمتر کسی با آن آشنایی دارد. برخی افراد در خانه خود چندین حوله حمام داشته و معمولا برای مهمان کنار می‌گذارند. زمانی‌که با این مشکل مواجه شدید، کافی است یکی از آن حوله‌ها را مرطوب کرده و روی سطح کار بکشید. پیش از انجام کار باید بدانید که نباید پارچه یا حوله را بر‌خلاف خواب فرش خود بسابید. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید می‌توانید پارچه‌کشیدن را پس از گذشت 2 روز دوباره تکرار کنید.

چسب های مخصوص از بین بردن پرز

این چسب‌ها در دسته چسب‌های کاغذی بوده و لازم است برای رفع مشکل پرز فرش، آن را روی سطح  مورد‌نظر چسبانده و سپس آرام بکشید. دلیل آرام‌برخورد‌کردن در این حالت برای این است که بتوانید از آسیب‌های احتمالی که ممکن است به الیاف آن وارد شود جلوگیری کنید.

استفاده از جاروبرقی

اغلب افراد با کاربرد جاروبرقی در این زمان آشنایی دارند. از آنجایی‌که جاروبرقی دارای مکش بالا است و قدرت زیادی در جذب کرک‌ها دارد، می‌تواند مشکل را به‌‌آسانی حل کند. اصل قضیه اینجا است که نباید زیاد از جاروبرقی استفاده کنید؛ چراکه همین موضوع خود می‌تواند عاملی برای خراب‌شدن فرش باشد. این روش بسیار ساده بوده و اکثر افراد به آن دسترسی دارند. چنانچه بنا به دلایلی در خانه خود جاروبرقی ندارید، می‌توانید از جارو معمولی هم استفاده کنید.

فوم نگهدارنده

شاید در برخورد با این کلمه برای از بین بردن پرز فرش کمی تعجب کنید؛ معمولا از این وسیله برای جلوگیری از پوسیدگی و خراب‌شدن انواع قالی‌ها و محافظت از آن‌ها در برابر آلودگی استفاده می‌شود.

بردن فرش به قالیشویی

چنانچه روش‌های بالا را استفاده کردید و نتیجه مطلوب و دلخواه را دریافت نکردید، آخرین مرحله مراجعه به قالیشویی است. افرادی که در قالیشویی کار می‌کنند، مهارت لازم برای رفع مشکل شما را دارند. می‌توانید با خیال راحت فرش خود را به آن‌ها بسپارید.

 

نتیجه‌گیری

اگر شما هم همانند بسیاری از افراد دیگر با پرز فرش مواجه شده‌اید و نمی‌دانید چه کاری انجام دهید، بهتر است با برخی ترفند‌ها آشنا شوید. فکر نکنید اگر این وسیله‌تان کرک می‌دهد مرغوب نبوده و کیفیت بالایی ندارد. در زمان خرید از مهد فرش می‌توانید این موضوع را با کارشناسان آن در میان گذاشته و از صحت این موضوع اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *